O nas


GRUPA REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ
14 PUŁKU UŁANÓW JAZŁOWIECKICH


„Otrzymaliśmy nasze pierwsze Imię, jak na chrzcie otrzymuje je niemowlę. Imię, które towarzyszyć będzie nie tylko, nam lecz i pokoleniom następnym, przez cały długi, niekończący się okres egzystencji naszego Pułku – jednostki wojskowej – naszej Rodziny Jazłowieckiej, w tym czy w następnych wiekach, w tych czy innych okolicznościach, przy tych czy innych ustrojach politycznych, przy tej czy innej organizacji wojskowej, przy tym czy innym uzbrojeniu – na wiernym towarzyszu koniu czy czołgu”.
płk Kazimierz Plisowski

GRH 14 PUJ zawiązała się w 2010r. i wywodzi się z 14 Drużyny Harcerskiej im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich z Sochaczewa. Grupę tworzą byli harcerze tej drużyny oraz miłośnicy historii i tradycji Wojska Polskiego a zwłaszcza 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.
Przygodę z rekonstrukcją zaczęliśmy w 2002r. biorąc udział w I inscenizacji Bitwy Nad Bzurą w Brochowie jeszcze jako harcerze. Od tego momentu uczestniczyliśmy we wszystkich edycjach rekonstrukcji Bitwy Nad Bzurą tworząc działon armatki ppanc., a później również rotę kolarzy. Braliśmy również udział w produkcjach filmowych, programach historycznych i innych inscenizacjach, w 2004r. uczestniczyliśmy w programie B. Wołoszańskiego „Bitwa pod Mokrą” jako działon armatki ppanc.
Kultywujemy tradycje 14 PUJ, odtwarzamy sekcję liniową, sekcję kolarzy oraz działonu armatki ppanc.